Αρχική > ΜΠΑΣΚΕΤ > EUROCUP > Έχασε τη νίκη μέσα από τα… χέρια του: Ήττα του Άρη (68-78) απέναντι στη Χάποελ

Έχασε τη νίκη μέσα από τα… χέρια του: Ήττα του Άρη (68-78) απέναντι στη Χάποελ

Ο Άρης αν και βρισκόταν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα μπροστά στο σκορ, απέναντι στη Χάποελ Ιερουσαλήμ (16/10, 68-78), ηττήθηκε για τρίτη φορά τη φετινή σεζόν στο EuroCup.

Άρης Χάποελ Ιρεουσαλήμ

Την τρίτη του ήττα στο EuroCup δέχτηκε ο Άρης. Οι Θεσσαλονικείς ήταν εξαιρετικοί για 30’ λεπτά, αλλά η κακή τους άμυνα έφερε τη νίκη της Χάποελ Ιρεουσαλήμ.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ντε Τζούλιους που σταμάτησε στους 30 πόντους!

Άμυνα για… σεμινάριο και μπροστά στο ημίχρονο

Η Χάποελ Ιρεουσαλήμ «τιμωρούσε» κάθε λάθος του Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο και ήταν στο +6 στη λήξη του (17-23).

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ιωάννη Καστρίτη «έσφιξε» την άμυνά της και επέτρεψε μόλις εννέα πόντους στους Ισραηλινούς!

Από την άλλη, οι «κίτρινοι» με τον Ντε Τζούλιους σε εξαιρετική κατάσταση, με ένα επιμέρους σκορ (22-9) είχε προβάδισμα επτά πόντων (39-32).

Επέστρεψε η Χάποελ…

Στην επανάληψη ο Άρης έχασε τον επιθετικό του ρυθμό, ωστόσο, η Χάποελ δεν μπόρεσε να μειώσει. Κύρια αιτία ήταν η αστοχία από τις βολές, καθώς ελάχιστες ήταν οι φορές που οι παίκτες της σκόραραν έστω μία!

Η Χάπεολ, μπορεί να έμεινε στο -10 (45-35), αλλά μπόρεσε και επέστρεψε.

Στην τελευταία περίοδο η κακή αμυντική λειτουργία του Άρη τον άφησε στο -5 (55-60) στο 34’!

Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να κάνουν το δικό τους come back, αλλά πλέον ήταν πολύ αργά.

«Χαοτική» η επιθετική διαφορά των δύο συλλόγων στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Ισραηλινούς να… τρέχουν με επιμέρους σκορ 17-30!

Επόμενος αγώνας για τις δύο ομάδες

Ο Άρης θα φιλοξενήσει την Τσεντεβίτα (23/10, 20:00), ενώ η Χάποελ θα υποδεχθεί την Κλουζ (23/10, 19:30) για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 39-32, 51-48, 68-78

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Άρης (Καστρίτης): Μπανκς 4, Νόλεϊ 4 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Τολιόπουλος 16 (4/6 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 2/2 βολές), Ντε Τζούλιους 30 (10/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές) , Χατζηδάκης, Γκιουζέλης 2, Μποχωρίδης 4 (0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Κλέι , Πουρλίδας , Γούντμπερι 2 (4 ριμπάουντ, 2 λάθη), Ρόμπερτς 4 (4 ριμπάουντ), Χοτζ 2

Χάποελ Ιρεουσαλήμ (Αλόν): Σμιθ 18 , Χάρπερ 14 (3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 4 λάθη) , Τζόνσον 11 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ) , Γουάιλι 10 , Χαχασβίλι 2, Ντόβρατ , Μόργκαν 9 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμιθ 7 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη) , Ζούσμαν 7 (1/5 τρίποντα) , Κορνίλιους