Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > STOIXIMAN SUPER LEAGUE > Πρώτο ημίχρονο «φωτιά» και… λύτρωση για τον ΟΦΗ από την άσπρη βούλα, κόντρα στον Πανσερραϊκό!

Πρώτο ημίχρονο «φωτιά» και… λύτρωση για τον ΟΦΗ από την άσπρη βούλα, κόντρα στον Πανσερραϊκό!

Απώλεσε προβάδισμα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, κόντρα στον Πανσερραϊκό, αλλά στο τέλος ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη (06/10), με ήρωα τον Φούντα από την άσπρη βούλα!

Πανσερραϊκός ΟΦΗ

Ένα απίθανο ματς πραγματοποιήθηκε στις Σέρρες, καθώς ο Πανσερραϊκός γνώρισε την ήττα με 3-2 από τον ΟΦΗ (06/10)!

Παρ’ όλα αυτά, η εξέλιξη του παιχνιδιού, που έγινε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League, ήταν… δραματική! Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με δύο γκολ, στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο είδαν τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν πριν την ανάπαυλα!

Η ομάδα του Δέλλα, πίεσε, είχε δοκάρι και στο φινάλε, λυτρώθηκε από εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ταξιάρχη Φούντα, στο 89ο λεπτό!

Έτσι, ο ΟΦΗ ανέβηκε στους 11 βαθμούς, ενώ από την άλλη ο Πανσερραϊκός, παραμένει τελευταίος με 4.

Ένα ημίχρονο… φωτιά

Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό, με τον Μπρεσάν να σκοράρει με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Νους.

Μάλιστα, αφού προειδοποίησε με τον Σαλσίδο (17’), διπλασίασε τα τέρματά του στο 26’! Ο Νους πλάσαρε στην κίνηση, έπειτα από ασίστ του Σαλσίδο, γράφοντας το 0-2!

Αυτό δεν πτόησε τον Πανσερραϊκό. Οι Σερραίοι μείωσαν άμεσα, μετά από δύο λεπτά. Ο Φαρές σέντραρε και ο Δεληγιαννίδης γύρισε στον Μπετανκόρ, που έκανε το 1-2 και έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι.

Η ισοφάρισε ήρθε πριν τη λήξη του ημιχρόνου, καθώς ο Φαρές εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Χριστογεώργου, για να φέρει την απόλυτη ισορροπία!

«Λύτρωση» στο φινάλε με πέναλτι του Φούντα

Ο ΟΦΗ είχε αρκετές ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος. Σενγκέλια (56’) και Σαλσίδο (59’) έδειξαν τις προθέσεις των Κρητικών, με τον Νους έχει και δοκάρι στο 66ο λεπτό!

Ακολούθησε ακόμα μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία, με τετ-α-τετ του Σαλσίδο (72’), για να φτάσουμε στη φάση του 88ου λεπτού.

Ο Γουαγκέ ανέτρεψε μέσα στη μεγάλη περιοχή τον Νους, με τον διαιτητή να υποδεικνύει άμεσα τη λευκή βούλα. Ο Φούντας ανέλαβε την εκτέλεση, βρήκε στόχο και χάρισε στον ΟΦΗ μία τεράστια νίκη!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανσερραϊκός (Χουάν Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης (90′ Χατζηστραβός), Μπέργκστρομ (81′ Καρασαλίδης), Ντάβιντσον, Φάρες, Στάικος, Λιάσος (64′ Γκέλιν), Χαντάκιας (64′ Ουαγκέ), Τέρζιτς (46′ Ντέλετιτς), Τόμας, Μπετανκόρ.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Χατζηθεοδωρίδης, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Μπάκιτς (73′ Φούντας), Μπαΐνοβιτς, Καραχάλιος (73′ Αποστολάκης), Νους, Σενγκέλια (90′ Σίλβα), Σαλσίδο (87′ Γιουνγκ).