Αρχική > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ > STOIXIMAN SUPER LEAGUE > Ο Πιερό δεν… παιζόταν και «χάρισε» στην ΑΕΚ, ντέρμπι και κορυφή!

Ο Πιερό δεν… παιζόταν και «χάρισε» στην ΑΕΚ, ντέρμπι και κορυφή!

Ο Φραντζί Πιερό ήταν ανίκητος, σκόραρε, κέρδισε πέναλτι και «έβαψε» το ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό (29/09, 2-0) κιτρινόμαυρο!

aek pierrot panathinaikos

Το αθηναϊκό ντέρμπι βάφτηκε «κιτρινόμαυρο» και είχε την υπογραφή του Φραντζί Πιερό! ΑΕΚ και Παναθηναϊκός τέθηκαν αντιμέτωποι στην 6η αγωνιστική της Stoiximan Super League, με την «Ένωση» να κυριαρχεί και να παίρνει τους τρεις βαθμούς (2-0, 29/09).

Ο επιθετικός των «κιτρινόμαυρων» έκανε τα πάντα σωστά, καθώς ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ, ενώ κέρδισε και το πέναλτι στο φινάλε, για να έρθει ο Νορντίν Άμραμπατ και να βρει στόχο, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Μόνη πρώτη στην κορυφή πλέον η ΑΕΚ, με 14 βαθμούς, στο +1 από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.

Ο Πιερό «εξαργύρωσε» την ανωτερότητα της ΑΕΚ

Στην κατάμεστη OPAP Arena, η ΑΕΚ έβγαλε διάθεση από νωρίς, να πάρει τα «ηνία» του ματς. Είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του παιχνιδιού. Κάτι που κατάφερε να εξαργυρώσει σε γκολ, στο 30ο λεπτό.

Ο Ρότα έκανε τη σέντρα ακριβείας από τα δεξιά και ο Πιερό, που νίκησε τους πάντες στον αέρα, «έγραψε» το 1-0!

Μάλιστα, στο 43ο λεπτό θα μπορούσε να γίνει ξανά απειλητικός, αλλά δεν κατάλαβε πόσο μόνος ήταν στον άξονα. Αντί να προχωρήσει με την μπάλα, επέλεξε να δώσει πάσα στον Κοϊτά και εν τέλει, χάθηκε η ευκαιρία.

Παναθηναϊκός και Τετέ «ανέβηκαν», η ΑΕΚ τις ευκαιρίες

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έδειξε διάθεση να γίνει πιο απειλητικός. Η κίνηση-ματ από τον Ντιέγκο Αλόνσο ήταν η τοποθέτηση του Τετέ πίσω από τον Ιωαννίδη. Έγινε πολλές φορές κάτοχος της μπάλας και ταλαιπώρησε το κέντρο, αλλά και την άμυνα της ΑΕΚ.

Παρόλα αυτά, οι δύο μεγαλύτερες ευκαιρίες ήταν για την ΑΕΚ, προς το τέλος του ματς. Στο 80ο λεπτό, ο Πιερό πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά είδε την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ντραγκόφσκι.

Τρία λεπτά αργότερα (83′), ο Λιούμπισιτς επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, αρκετά μακριά από τη μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ του έξυσε το αριστερό δοκάρι του Παναθηναϊκού.

Στις καθυστερήσεις, ο Πιερό έκανε κεφαλιά στην μεγάλη περιοχή, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τσέριν και ο διαιτητής, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Άμραμπατ ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το τελικό 2-0, δίνοντας τους τρεις βαθμούς στην ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσια, Ρότα (88′ Μήτογλου), Πήλιος, Βίντα, Κάλενς, Σιμάνσκι (71′ Λιούμπισιτς), Πινέδα (65′ Γιόνσον), Περέιρα (71′ Μάνταλος), Κοϊτά, Ελίασον (89′ Άμραμπατ), Πιερό.

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Μπάλντοκ, Μλαντένοβιτς, Ίνγκασον, Γεντβάι, Αράο (80′ Τσέριν), Μαξίμοβιτς (65′ Πελίστρι), Ουναΐ (80′ Μπακασέτας), Τετέ (86′ Γερεμέγεφ), Τζούρισιτς (65′ Μαντσίνι), Ιωαννίδης.