Αρχική > ΜΠΑΣΚΕΤ > STOIXIMAN GBL > Περιστέρι: Άντεξε στην αντεπίθεση του Πανιωνίου και τον… εκτέλεσε με X-Factor Αβδάλα

Ντέρμπι με τα όλα του στο Περιστέρι με μπόλικο πάθος, ανατροπές και νικητές τους «Πρίγκηπες» κόντρα στον μαχητικό Πανιώνιο (82-72).

Περιστέρι και Πανιώνιος χάρισαν ένα μπρά ντε φερ το βράδυ της Κυριακής στο «Αντρέας Παπανδρέου» με την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη να κάνει… σεφτέ στο πρωτάθλημα (82-72).

Αφιονισμένο και αποφασισμένο να αντιδράσει από τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα εμφανίστηκε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το Περιστέρι που κυριάρχησε.

Με τον Έντι με ημιάγρια κατάσταση και πολύ μεγάλα ποσοστά ευστοχίας (13/15 σουτ εντός πεδιάς), η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη έφτασε στα πρόθυρα των 20 πόντων (33-14), τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 20-4.

Οι «Πρίγκηπες της δυτικής όχθης» έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ όμως η περίοδος… χάριτος του Πανιώνιου που δεν κατέβασε ούτε ένα ριμπάουντ στα πρώτα 10 αγωνιστικά λεπτά, δεν κράτησε για πολύ.

Ο «Ιστορικός» που επανεμφανίστηκε στα «σαλόνια» της ελληνικής καλοθοσφαίρισης – εκεί που ανήκει δηλαδή – μετά από τέσσερα χρόνια, έσφιξε στην άμυνα από την οποία βρήκε και ρυθμό στην επίθεση και σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά.

Με τους Κάναντι (είχε 11 σερί «κυανέρυθρους» πόντους) και Ντέιβις αιχμές του δόρατος, ο Πανιώνιος έκλεισε την ανάπαυλα στο -13 (53-40) και βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο άλλη ομάδα.

Με άμυνα χωρίς αλλαγές και διαρκές κυνήγι του αντιπάλου, χάλασε το μυαλό των Περιστεριωτών που ήταν ανέφικτο να συνεχίσουν με την ίδια ευστοχία και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο «Ιστορικός» οδήγησε το Περιστέρι σε πολλές κακές επιλογές και συμπεριλαμβανομένου του τριπόντου του Σμιθ, έτρεξε 0-11 σερί και έκλεισε γρήγορα την ψαλίδα (53-48 στο 22′).

Η σκληρή, στο όριο του φάουλ διαρκώς άμυνα των παικτών του Λυκογιάννη απέδιδε καρπούς. Από τους 33 πόντους της πρώτης περιόδου παθητικό, δέχτηκαν 28 στις επόμενες δύο και μόλις οκτώ στην τρίτη. Το παιχνίδι είχε ισορροπήσει και πήγαινε σε ντέρμπι.

Παρότι τόσο νωρίς στη σεζόν και δίχως να διακυβεύται κάτι άμεσα, οι δύο ομάδες που έδειχναν πως βρίσκονται πολύ κοντά μέσα στο παρκέ δεν επιθυμούσαν επουδενί να συμβιβαστούν με την ιδέα της ήττας. Εξού και το σκοράρισμα με το σταγονόμετρο και με μόχθο στην τελευταία περίοδο.

Με τον Κόφεϊ καθοριστικό και στις δύο πλευρές του παρκέ (πανέμορφη πιρουέτα για το καλάθι και φάουλ που έκανε το 70-66) και τον Αβδάλα να παίρνει στις πλάτες του ευθύνες (10π., 3 κλεψ.), το Περιστέρι προσπέρασε ξανά για το 72-66 μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο που έγινε +10 (76-66) με ΜΕΓΑΛΟ τρίποντο στο τέλος του χρόνου από τον Αβδάλα.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και άνοιξαν λογαρισμό στη Stoiximan Basket League.